İster buzlu, ister sıcak sıcak dök karıştır bitki çayın hazır.

Ülkemizin lezzetlerini Kanada’dan başlayıp tüm Amerika kıtasına sunmak için 2018 yılında Akdenia mağazamızı kurduk. Yemeklerimiz, tatlılarımız ve misafirperverliğimizle dünyanın diğer ucunda gönüllere taht kurunca, “bir de bitki çayımız mı olsa?” diye düşünmeden edemedik ve özel üretim Akdenia Karışık Bitki Çayımız doğdu.

Kuzey Amerika sofra kültürüne uygun şekilde soğuk da içilebilen çayımız o günden bu yana okyanusun ötesinde 4 mevsim içilip öyle

sevildi ki onu doğduğu yere, Türkiye’ye getirmeye karar verdik. Anadolu’nun zindelik ve ferahlık kaynağı 17 taptaze bitkisinden (17 Tat) en lezzetli mevsimlerinde derlediğimiz Akdenia Karışık Bitki Çayı’na siz de bayılacaksınız.

cms-img

Akdenia Bitki Çayı, diğer bitki çayları ile aynı bitkilerden elden edilmesine rağmen aralarında ki fark; Akdenia 17 bitkinin karışımından ve işleme tekniğinden kaynaklanıyor. Akdenia Bitki Çayı diğer bitki çaylarına göre daha fazla işlem görür. Bitki çayları, bitki yaprakları toplandıktan sonra kavrulup hızla kurutulmasından elde edilirken; Akdenia kavrulup kurutulduktan sonra değirmende öğütülerek elde edilir ve kurutulurken oksijenle tepkimeye girmesine izin verilmez, buda Akdenia Bitki Çayını diğer bitki çaylarından farklı ve özel kılan önemli ayrıcalıklardandır.

GÜVENLE TÜKETEBİLİRSİNİZ!

Ürun bileşenlerinde ilaç etken ve kansorojen madde bulunmamaktadir. Laboratuvar sonuclari için tıklayınız.

analiz.jpg

Akdenia Çayı İçindeki Bitkiler ve Faydaları

Yasemin:

Yüksek oranda antioksidan içeriğiyle bağışıklık sisteminin dostudur.Zihin açıcı olarak da kullanılır. Aroması sinirleri güçlendirir, stresi azaltır. Yağ ve şeker dengeleyici özelliği vardır.

Ihlamur:

Mükemmel yatıştırıcı etkisiyle sinirleri güçlendirir. Kışın sıcak yazın ise soğuk içilebilir. Solunum yollarını rahatlatır, tahriş ve tıkanıklığa iyi gelir. Vücut direncini artırır.

Karanfil

Solunum yollarını arındırır ve nefesi ferahlatır. Eklemleri güçlendirici özelliği vardır. Antioksidan özelliğiyle cildi gençleştirir, sindirimi rahatlatır.

Papatya

Anavatanı Anadolu topraklarıdır. Yoğun antioksidan içerir. Eklemleri rahatlatır, sindirime yardımcı olur. Cildi güzelleştirdiği bilinir. Ağrı direncini artırır.

Hatmı Çiçeği:

4 mevsim vücut direncinizi artırır, solunum yollarını rahatlatır. İçerdiği vitaminlerle sindirimi güçlendirici olarak da tercih edilir. Enerji verir.

Zencefil:

Vücutta yağ oranını dengeler, kas ve zihin yorgunluğunu giderir. Sakinleştirici özelliğiyle sindirim ve solunumu rahatlatıcı olarak da kullanılır. Balla tüketildiğinde yararları üst seviyeye çıkar.

Karabiber:

Tarihin en eski çağlarından beri sindirimi rahatlatıcı ve nefes açıcı olarak kullanılır. Metabolizmayı hızlandırarak bağışıklığı güçlendirir. Antioksidan özelliğinin cildi gençleştirdiği bilinir.

Kuşburnu:

Limondan 60 kat daha fazla C vitamini içeriğiyle mükemmel antioksidandır. Demir emilimini artırma özelliği vardır. Zihin açıcı ve zindeleştirici olarak kullanılır.

Oğul Otu:

Akdeniz coğrafyasından dünyaya yayılmıştır. Zihin açıcı ve sakinleştirici olarak kullanılır, kalbi güçlendirir. Kendine has aromasıyla dünya mutfaklarında çeşni olarak da tercih edilir.

Kuşburnu:

Limondan 60 kat daha fazla C vitamini içeriğiyle mükemmel antioksidandır. Demir emilimini artırma özelliği vardır. Zihin açıcı ve zindeleştirici olarak kullanılır.

Yenibahar:

Dişleri güçlendirir. Organik bileşikleriyle sindirime yardımcı olur, yangıyı azaltır. Antioksidan özelliğiyle vücut direncinizi yükseltir. Dolaşımı hızlandırma özelliği vardır.

Tarcın Kabuğu:

Fiziksel ve ruhsal yorgunluğu alma özelliğiyle her kültürde tercih edilir. Vücutta yağ ve şeker dengelerini korur. Çok güçlü antioksidan özelliği vardır.

Kiraz Sapı:

Dolaşım ve sindirimi hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur ve vücudu temizler. A, E, C ve K vitaminleri içerir. Eklem güçlendirici ve karaciğeri rahatlatıcı olarak kullanılır.

Karabaş Otu:

Dolaşımı desteklemesiyle zihin açıcı ve zindeleştirici özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Modern çağ öncesi tüm Avrupa’da Osmanlı İmparatorluğu’nda kullanılmıştır.

Ada Çayı:

Mükemmel göğüs yumuşatıcı etkisiyle bilinir. Antiseptik özelliğiyle sindirimi sistemini de rahatlatır. Zihni dinlendirerek strese karşı direnç kazandırır.

Nane:

Benzersiz uçucu aromasıyla solunum yollarını açar. Sindirimi hızlandırıp rahatlatarak yağ yakmaya yardımcı olur. Zindelik ve enerji verir. Cilt gençleştirici özelliği vardır.

Havlıcan:

Sindirimi hızlandırır, vücutta ödem oluşumunu engeller. Yangı giderme özelliğiyle eklem güçlendirici olarak kullanılır. Yoğun antioksidan içerir veşeker dengeleyicidir.

Isırgan Otu:

Enerji veren bileşikleri nedeniyle tüm sofra kültürlerinde kullanılır. Metabolizmayı hızlandırarak şeker dengesini korur. Hem solunum hem de sindirim sistemini rahatlatıcı etkisi vardır.